03-969-6912
03-969-6912
השאירו פרטים ואחזור אליכם

טיפים לעסקיםהסכם מייסדים - למה ולמי זה טוב, מה הזמן הכי טוב להכין הסכם מיסדים ולמה חייבים לשים לב כשמנסחים הסכם מייסדים?

הסכם מייסדים - למה ולמי זה טוב, מה הזמן הכי טוב להכין הסכם מיסדים ולמה חייבים לשים לב כשמנסחים הסכם מייסדים?

מה הוא הסכם מייסדים - הסכם מיסדים בא להסדיר את מערכת היחסים בין המייסדים של החברה או המיזם לבין עצמם. ההסכם יכלול פירוט של תפקידי היזמים, התיחסות לתפקידו של כל יזם/מייסד בחברה, התייחסות לזכויות ולחובות של כל יזם בחברה וכן אופן קבלת החלטות שונות בחברה וזכויות כל אחד מהיזמים . למשכורת/חלק מרווחי החברה (דיבידנד) ומשקלו בהליך קבלת ההחלטות השונות. כמו כן פעמים רבות יכיל ההסכם הסדרה לעניין פירוק המיזם או היפרדות מאחד היזמים

למי ולמה זה טוב? - ברגע שיש יותר ממייסד אחד, כדאי ומומלץ להכין הסכם מייסדים וככל ומספר המייסדים עולה וככל ויש ליותר ויותר מייסדים תפקיד אקטיבי (מעבר לקבלת דיבידנדים) בחברה- כך החשיבות של הסכם המייסדים הופכת להיות קריטית ועשויה להיות ההבדל בין חברה מתפקדת שמצליחה לקבל החלטות  אסטרטגיות ושותפות ולהתאים את עצמה לשוק במהירות ולמשוך משקיעים ולקוחות לבין חברה עם רעיון טוב אך ללא יכולת ביצוע בדרך הבטוחה לכישלון.

מתי כדאי להכין הסכם מייסדים - מכיוון ההסכם נועד בראש ובראשונה לסייע לחברה להתנהל באופן תקין ויעיל הרי שהמועד הכי נכון להכין הסכם מייסדים הוא - מוקדם ככל הניתן ועדיף לפני הקמת החברה. אמנם אפשר תמיד להכין הסכם מייסדים גם לאחר הקמת החברה אולם כפי שראיתי במהלך השנים הרבות בהן אני , עוסק בתחום ונפגש עם יזמים ויזמיות בשלבים שונים של המיזם שלהם, הרי שככל והזמן עובר והמיזם מתקדם ללא הסדרה - נוצרים יותר ויותתר משקעים ונהיה  יותר ויותר קשה להגיע להסכמות משותפות נכונות ויעילות דבר שמתבטא גם בטיב ההסכם, גם במשך הזמן הנדרש להשלמתו (ומתוך שכך העלויות הכרוכות בכך).

למה כדאי לשים לב? - אין רשימה סגורה וכל הסכם, יזם וחברה היא סיפור ועולם שונה ואולם הדבר החשוב ביותר הוא שהסכם המייסדים חייב להיות תפור במדוייק לאופי המייסדים, לאופי החברה או המיזם ולתכנית העסקית של המיזם. שימוש בהסכם שהוכן בעבור יזמים שונים בחברה שונה בתחום אחר עלול ליצור אי בהירות בקשר לחלוקת התפקידים או קבלת ההחלטות ולא רק שלא לשמש כפיתרון אלא להוות בעיה קשה וגדולה יותר.

כמי שעוסק זה שנים בניסוח הסכמי מייסדים אני תמיד קודם כל דואג ללמוד ולהכיר את אופי המייסדים, החברה והמיזם ורק אחר כך לתפור הסכם עם פתרונות שמתאימים להם כך שבסוף היום ההסכם לא רק יראה יפה ויהיה כתוב בשפה משפטית גבוהה אלא יוכל לשמש את היזמים לניהול החברה, פיתוחה והימנעות מאי הבנות וסכסוכים מיותרים.

יש שאלות? רוצים לקבל ייעוץ נוסף - פנו אליי על ידי לחיצה על אחד מהכפתורים שלמטה או התקשרו לטלפון  03-969-6912  

שימו לב כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או בא להחליף ייעוץ משפטי אלא מובא כמידע כללי בלבד ואין להסתמך עליו.

תאריך

15 דצמבר 2019

טיפים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם