03-969-6912
03-969-6912
השאירו פרטים ואחזור אליכם

טיפים לעסקיםחובות הטיפול באריזות (יבואנים ויצרנים) - הימנעות מקנסות ליבואנים ויצרנים

חובות הטיפול באריזות (יבואנים ויצרנים) - הימנעות מקנסות ליבואנים ויצרנים

החוק להסדרת הטיפול באריזות, תשע"א-2011 (חוק האריזות) – נועד לצמצם את פסולת האריזות ולעודד שימוש חוזר בהן על פני השלכתן לאתרי הטמנת אשפה. מכיוון שמיחזור הוא דבר יקר החוק למעשה מטיל את העלויות האלו על מי שייצר/ייבא את האריזות האלו לישראל.

  • מה אני (יצרן/יבואן) צריך לעשות – ככלל, החוק מטיל על היבואנים ויצרנים שני סוגים של חובות:
    • חובת דיווח – הכוללת הגשת דו"חות הכוללים נתונים לגבי האריזות (כמות האריזות, משקל, הרכב (קרטון, פלסטיק, זכוכית וכו'), סיווג האריזה וכיוב'). הנתונים מוגשים באמצעות שני דו"חות חצי שנתיים וכן דו"ח שנתי מסכם המבוקר ע"י רו"ח.
    • חובת מיחזור – החוק מטיל על היבואן/היצרן חובה למחזר אריזות כאשר כמות האריזות שעליו למחזר נגזרת מכמות האריזות שייצר/ייבא ומהחומר ממנו עשויות האריזות. יבואנים/יצרנים – שלא מעוניינים להתעסק עם כל נושא ההשבה והמחזור יכולים במקום זאת לשלם לגוף המוכר ע"י המשרד לאיכות הסביבה לשלם לו כסף ולתת לו לעשות את העבודה במקומם. ואכן בפועל רובם המוחלט של היבואנים/יצואנים בוחרים לפעול בדרך זו.
  • קנסות לחברה ולמנהליהחוק האריזות אינו בגדר המלצה. מעבר לקנסות הגבוהים שקבועים בו לחברה שמפרה אותו גם המנהלים והדירקטורים שלה יזכו לקבל קנסות באופן אישי אם החברה הפרה הוראות מסוימות בחוק.

אז מה עושים?

ראשית - כדאי לזכור שכל עסק הוא שונה ולצד החובות והקנסות החוק כולל גם סייגים והחרגות. לכן חייבים להיוועץ בעו"ד הבקיא בחוק, שידע לבחון את כל הנתונים הרלוונטיים ולראות אם ואילו הוראות בחוק חלות על העסק שלכם.

שנית- אם לאחר הייעוץ הסתבר שעליכם להגיש דו"חות ולהתקשר בחוזה עם תאגיד מוכר – יש לפעול מהר ככל הניתן להתחיל בתהליך כך שתחלו ביישום החוק לפני שתגיע הביקורת והקנסות.

לעו"ד גלעד בר-עמי ניסיון רב בייעוץ משפטי וליווי חברות ביישום הוראות חוק האריזות. כמו כן, משרדי עובד בשיתוף פעולה עם משרדי רו"ח במרכז ובצפון הבקיאים בביצוע הביקורת הנדרשת עפ"י החוק.

באמצעות הליך סדור ומוכח שנבנה במשך שנים סייעתי ללקוחותיי להתקשר בחוזה עם תמיר וליישם את החוק באופן המיטבי והמיידי ביותר.

 

הנ"ל מהווה סקירה קצרצרה של הוראותיו המורכבות של חוק האריזות ואין באמור או במה שלא אמור דלעיל להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ שכזה.

תאריך

14 אפריל 2022

טיפים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם